Mesem

Mesem


Ustalık Telafi Programı  

 

Program içeriği  Milli Eğitim Bakanlığı  tarafından yürütülmekte olup çalışanlarınızın iş yapış şekilleri dikkate alınarak çalışırken Ustalık Belgesi almaları yönünde düzenleme yapılmıştır. Programa katılım sağlayan İşverenlere çalışan başı aylık 4.253,40 TL tutarında hibe destek sağlanmaktadır.

Ustalık Telafi Programı kapsamında yapılan çalışma 1739 sayılı Millî Eğitim Temel Kanunu, 3308 sayılı Meslekî Eğitim Kanunu, 4857 Sayılı İş Kanunu, 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği, Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar, Milli Eğitim Bakanlığı Önceki Öğrenmelerin Tanınması, Denklik ve Ölçme Değerlendirme İşlemleri İle İlgili Usul ve Esaslara İlişkin Yönerge ’ye dayanılarak hazırlanmıştır.

Program kapsamında çalışanlarınızın max. 27 haftalık eğitim süreçleri işyeriniz ortamlarında gerçekleştirilmektedir. Buradaki eğitim sürecinde herhangi bir iş kaybınız olmadan çalışma süreci içerisinde gerçekleştirilmektedir. Ustalık belgesine sahip olacak personellerinin  ayrıca Mesleki Yeterlilik Seviye belgelerine ihtiyacı yoktur. Eğitim sürecinde aylık çalışan başına 4.253,40 TL devlet teşviği verilecektir. Burada önemli olan husus şirketiniz de 1 kişinin usta öğreticilik belgesinin olması gerekmektedir. Eğer bu belge yok ise bu tarafımızca sizlere belirteceğimiz kriterlere uygun olan personele aldırılarak süreç devam ettirilebilir. Eğitim sonunda çalışanlara uygulamalı olarak mesleki eğitim merkezi tarafından sınav gerçekleştirilip çalışanlar ustalık belge alma süreçleri gerçekleştirilecektir. Sınav sonunda başarısız olan adaylar için herhangi bir geri ödeme bulunmayacaktır. Burada süreç için gerçekleştirilmesi gereken prosedürler bulunmak olup bunların hizmetleri tarafımızca gerçekleştirilecektir.

MESEM Projesi Nedir?

1.      Program Süresi: 27 Hafta Program Süresi 27 Hafta

2.      Program Destek Tutarı: Kursiyer Başı asgari ücretin yarısı kadar (4.253,40 TL* 6,5 ay)

3.      Program Kişi Sınırı: YOK

4.      Eğitim: Okul Zorunluluğu Yok, İşyerinde Eğitim İşletme Gereksinimi Usta Öğretici (Yok ise online kurs ile 3 Hafta)

5.      Sınav/Başarı Zorunluluğu: YOK

6.      Ön şart: Tüm lise ve üniversite mezunları yararlanabilir

Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?